اخبار

«سینما یک» همراه با شهاب الدین عادل، «هملت» کوزینتسف را نمایش می دهد

«سینما یک» همراه با شهاب الدین عادل، «هملت» کوزینتسف را نمایش می دهد

«سینما یک» همراه با شهاب الدین عادل، «هملت» کوزینتسف را نمایش می دهد

از شبکه یک سیما؛ «سینما یک» همراه با شهاب الدین عادل، «هملت» کوزینتسف را نمایش می دهد/ دیدار پرویز پرستویی و علی کسمایی

برنامه «سینما یک» این هفته ۲۴ اسفند ماه فیلم «هملت» گریگوری کوزینتسف را نمایش می دهد. این فیلم یه انتخاب مهمان این هفته «سینما یک» دکتر شهاب الدین عادل از این برنامه پخش می شود.به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ شهاب الدین عادل سالهاست در دانشکده های سینمایی به تدریس سینما می پردازد. او عضو هیئت علمی «دانشکده سینما تئاتر» می باشد. عادل همچنین عکاس فیلمهای مهمی در سینمای ایران بوده که از میان آنها می توان به «یاشو غریبه کوچک»، «بازمانده»، و «دختری با کفش های کتانی» اشاره داشت. در میان تمام اقتباس هایی که در تاریخ سینما از نمایشنامه «هملت» «ویلیام شکسپی یر» صورت گرفته است، فیلم «هملت» گریگوری کوزینتسف تافته ی جدابافته ای به نظر می رسد. این اثر چنان جامع و کامل است که حتی «لارنس اولیویه» بریتانیایی که ۱۵ سال پیش از اقتباس کوزینتسف، «هملت» را به سینما برگردانده، معتقد بود که این فیلم، بهترین اقتباس از متن «هملت» محسوب می شود.

مدیر دوبلاژ فیلم «هملت» مرحوم علی کسمایی است.در برنامه «سینما یک» برای نخستین بار فیلم مستندی از دیدار پرویز پرستویی و مرحوم علی کسمایی پخش می شود. این دیدار به سال ۱۳۸۶ زمانی که پرستویی دبیر یازدهمین جشن خانه سینما بوده مربوط می شود. در این دیدار پرستویی برای دعوت از علی کسمایی به منزل وی می رود و برای حضور در جشن از ایشان دعوت می کند. کسمایی در این دیدار اشاره هایی هم به دوبله فیلم «هملت» می کند. تهیه کننده، سردبیر، و مجری برنامه «سینما۱» غلامعباس فاضلی منتقد و نویسنده سینمایی است.

تاکنون شهرام جعفری نژاد، جواد طوسی، حسن حسینی، احمدطالبی نژاد، طهماسب صلح جو، سعید مستغاثی، سعید قطبی زاده، محمدتقی فهیم، محمود گبرلو، خسرو دهقان، عزیزالله حاجی مشهدی، رضا درستکار، دکتر شهرام خرازی ها، (منتقدان و نویسندگان سینمایی) فریدون جیرانی، مهدی فخیم زاده، نرگس آبیار، احمد امینی، جواد افشار (کارگردانان سینما و تلویزیون) اردلان شجاع کاوه (بازیگر) عزت الله ضرغامی (مدیر فرهنگی)، دکتر احمد ضابطی جهرمی، دکتر مهدی رحیمیان (مدرسان سینمایی و همچنین مترجمان عرصه ی سینما)، حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه (رییس انجمن حکمت و فلسفه) حجت الاسلام محمدرضا زائری (فعال فرهنگی)، نادر طالب زاده (مستندساز)، دکتر سیدمحسن فاطمی (روانشناس) دکتر سیدمجید حسینی زاد (جامعه شناس)، و تاجبخش فناییان و داریوش مؤدبیان (کارگردان تئاتر) مهمان برنامه «سینما یک» بوده اند و درباره فیلمهای محبوب شان به گفتگو پرداخته اند.

برنامه «سینما یک» پنجشنبه شب ها ساعت ۲۲:۱۰ از شبکه یک سیما پخش می شود. این برنامه در گروه «تامین برنامه» شبکه یک سیما تولید شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *